Drodzy Rodzice!
Informujemy, iż rozpoczął się nabór do przedszkola działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Wymysłowie.
Zapraszamy do zapisów oraz zapoznania się z zasadami i terminami rekrutacji na stronie internetowej naszej szkoły
Drodzy Rodzice!
Informujemy, iż rozpoczął się nabór do przedszkola działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Wymysłowie.
Zapraszamy do zapisów oraz zapoznania się z zasadami i terminami rekrutacji na stronie internetowej naszej szkoły
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.
W tym czasie miliony ludzi na całym świecie jednoczą się pod hasłem „Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu”.
Bezpieczeństwo w sieci jest sprawą, o którą musimy dbać każdego dnia. Dzień Bezpiecznego Internetu jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie i najmłodszym użytkownikom sieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.
Z tej okazji uczniowie klasy III wspólnie z wychowawcą omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci oraz wykonali ciekawe plakaty, które mają na celu uświadomić innym uczniom jak ważne jest stosowanie się do tych zasad.
Planujemy również lekcję online dla uczniów klas 1-3 na temat: Sieciaki – poznaj bezpieczny internet! która odbędzie się 25 marca 2024r.
Lekcja nawiązuje do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Prowadzona jest przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznają drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedzą się też kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać.
Przedstawiciele społeczności uczniowskiej wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach edukacyjnych pn. „W pułapce myśli” poprowadzonych przez dr Marlenę Stradomską, które odbyły się w Kinie Etiuda w Ostrowcu Świętokrzyskim.
4.02.2024r. przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Zrób 12 kroków do zdrowia
Kliknij i pobierz publikację „12 sposobów na zdrowie” Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.
Europejski Kodeks Walki z Rakiem jest prosty do zapamiętania, poparty wynikami badań naukowych, a przede wszystkim skuteczny, bo podpowiada, w jaki sposób chronić się przed chorobami nowotworowymi. Zawiera 12 wskazówek, które z łatwością możemy wcielić w życie, by długo cieszyć się dobrym zdrowiem.
Europejski Kodeks Walki z Rakiem powstał ponad 30 lat temu z inicjatywy Komisji Europejskiej. Na przestrzeni trzech dekad, w związku z rozwojem wiedzy medycznej, Kodeks był kilka razy aktualizowany, jednak jego główne założenia pozostały niezmienne.
Zdaniem WHO, na 40-50 procent wszystkich nowotworów mamy wpływ, a przestrzegając zaleceń Kodeksu, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.
12 kroków, ale jakich? Dwa pierwsze zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem dotyczą palenia papierosów. Rzuć palenie i stwórz środowisko wolne od dymu tytoniowego, który jest bezpośrednią przyczyną powstania raka płuca. Tu eksperci zwracają uwagę nie tylko na palenie czynne, czy bierne, ale nawet tzw. palenie z trzeciej ręki, wynikające z przebywania wśród przedmiotów (kanapy, dywany, meble), w które wniknął dym tytoniowy.
Kolejne zalecenia dotyczą konieczności utrzymania odpowiedniej masy ciała i zdrowego żywienia. Otyłość podnosi ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów, dlatego tak ważne jest, byśmy przestrzegali zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze, błonnik i antyoksydanty. Powinniśmy także unikać nadmiaru cukru oraz wysokoprzetworzonej żywności. Kodeks zaleca również, by być aktywnym fizycznie. 30 minut wysiłku dziennie lub 10 tysięcy kroków, wspiera nasze zdrowie, odporność i chroni przed niekontrolowanym przyrostem kilogramów.
Źródła antyoksydantów, które warto włączyć do codziennej diety:
• witamina A – masło, jaja, nabiał, wątróbka, tłuste ryby;
• witamina E – oleje roślinne (np. z zarodków pszennych, słonecznikowy, rzepakowy), orzechy, pestki;
• witamina C – natka pietruszki, papryka, owoce jagodowe, cytrusy.
• składniki mineralne selen – orzechy brazylijskie, ryby, grzyby, cynk – ostrygi, sery żółte, produkty pełnoziarniste, mięso, mangan – produkty pełnoziarniste, orzechy, ananas;
• karotenoidy likopen – czerwone warzywa i owoce (szczególnie pomidory, przede wszystkim przetworzone), zeaksantyna i luteina – kukurydza, zielone warzywa (brokuły, brukselka, szpinak, groszek), papryka, żółtko, kiwi, winogrona;
• polifenole kurkumina – kurkuma, resweratrol – ciemne owoce (np. winogrona, jagody, borówki), kakao, kwercetyna – zielona herbata, ciemne owoce, jabłka, brokuły, cebula.
Kolejnym zaleceniem jest ograniczenie spożywania alkoholu, bądź zupełna abstynencja. Ponad wszelką wątpliwość, alkohol przyczynia się do powstania niektórych typów nowotworów, nie tylko dietozależnych, ale i tych mniej oczywistych, jak na przykład rak piersi. Warto zatem zrezygnować zupełnie z alkoholu, bo zdaniem onkologów, nie ma bezpiecznej dawki etanolu, która uchroniłaby nas przed zachorowaniem.
Kodeks Walki z Rakiem zwraca także uwagę na konieczność unikania nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, podpowiada, w jaki sposób chronić skórę przed promieniowaniem UV oraz przestrzega przed korzystaniem z solariów.
W Kodeksie znajdziemy także zalecenie dotyczące ochrony przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy oraz zalecenie wykonywania szczepień ochronnych. Tu szczególną uwagę twórcy Kodeksu zwracają na szczepienia przeciwko wirusowi HPV, który jest przyczyną raka szyjki macicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, który może prowadzić do marskości, a w konsekwencji nawet do raka wątroby.
Jeden z punktów Kodeks poświęca kobietom i ich właściwej postawie prozdrowotnej. Mowa tu o ograniczeniu hormonalnej terapii zastępczej oraz korzyściach, jakie kobiecie daje karmienie dziecka piersią.
Ostatni punkt Kodeksu Walki z Rakiem dotyczy profilaktyki wtórnej i korzystania z badań przesiewowych. W Polsce mamy trzy programy badań, pomagające we wczesnym wykryciu raka jelita grubego, raka piersi lub raka szyjki macicy.
12 prostych zaleceń, które bez problemu można wcielić w życie.
To nic nie kosztuje, a wspiera coś, co mamy najcenniejsze – nasze zdrowie.
Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji WOŚP „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”
Dzięki Waszemu wsparciu zebraliśmy ponad 600 zł.
Dziękujemy naszym Wolontariuszom za przeprowadzenie zbiórki.
Fantastyczna atmosfera, przyjacielskie relacje oraz ogrom dobrej energii!!! Tak można podsumować spotkanie profilaktyczne pod hasłem ,,Nie zmarnuj swojego życia”, które odbyło się 29 stycznia 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. A. Hedy „Szarego” w Kunowie. Uczestników i zaproszonych gości przywitała wicedyrektor szkoły Pani Małgorzata Kowalska. Podczas spotkania swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Miasta i Gminy w Kunowie Pan Lech Łodej, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie Pan Piotr Bek, przedstawiciele Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kunowie: Przewodnicząca Pani Anna Pytlakowska, sekretarz Pani Magdalena Bęben oraz dyrektorzy ze szkół podstawowych: Pani Dorota Opara, Pani Małgorzata Kowalska, Pani Iwona Pomykała, Pani Ewelina Żuchowska, Pani Anita Tchórzewska, Pani Małgorzata Wolecka. Spotkanie było okazją do przekazania na ręce dyrektorów placówek oświatowych z gminy Kunów materiałów profilaktycznych do wykorzystania w pracy wychowawczo-profilaktycznej z młodzieżą. Celem spotkania profilaktycznego była profilaktyka uzależnień, uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z używkami, zachęcanie do rozwijania swoich zainteresowań. Spotkanie RYMcerzy z młodzieżą rozpoczęło się od historii własnych zmagań z uzależnieniami Bęsia i DJ Jonasa. Mini wykłady były przeplatane rewelacyjnymi utworami artystów, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów. Na zakończenie ochotnicy wzięli udział w konkursie freestyle, promując hasło ,,Nie zmarnuj swojego życia!”. Po występie RYMcerze chętnie rozdawali autografy i pozowali do zdjęć.
Wielkie podziękowania dla grupy Rymcerze za pozytywną energię podczas spotkania oraz wspaniały występ. Serdeczne podziękowania składamy także Burmistrzowi Miasta i Gminy w Kunowie Panu Lechowi Łodejowi i Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kunowie za sfinansowanie przedsięwzięcia profilaktycznego.
22 stycznia 2024 r. gościliśmy w naszej szkole babcie i dziadków naszych najmłodszych uczniów oraz dzieci z przedszkola. Mali artyści zaśpiewali, zatańczyli i wyrecytowali wiersze, by uczcić Święto Babci i Dziadka. Nie zabrakło pięknych życzeń z ust wnuków i wzruszających słów wsparcia od zaproszonych na uroczystość gości. W tym ważnym dniu Pani Dyrektor Anita Tchórzewska przywitała Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Pana Lecha Łodeja, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kunowie Pana Piotra Beka, Radną wsi Wymysłów Panią Katarzynę Banasik, członków KGW "Wymysłowianie" i Stowarzyszenia Oświatowego "Przyjazna Szkoła", Pana sołtysa Zenona Zaborskiego oraz wszystkich zebranych. Miło było zaobserwować uśmiech na twarzach wszystkich kochanych dziadków. Niejednej babci łza zakręciła się w oku. Wnukowie nagrodzeni gromkimi brawami wręczyli swoim babciom i dziadziusiom laurki z życzeniami.
Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości mogliśmy uwiecznić tę uroczystość na pięknych zdjęciach i filmach.
A co słychać u naszej psycholożki szkolnej Dominiki Drach-Kouni? Nasza specjalistka jest liderką ogólnopolskiego programu profilaktycznego „Godzina dla Młodych Głów” -Fundacji UNAWEZA. Projekt jest odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób i zapotrzebowanie uczniów, rodziców oraz nauczycieli i specjalistów na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach, które realizowane są według profesjonalnie przygotowanych scenariuszy. Lekcje prowadzone przez panią Dominikę mają na celu wzmacnianie takich kompetencji jak: rozpoznawanie emocji, nazywanie potrzeb, stawianie granic czy komunikowanie potrzeby wsparcia. W drugim semestrze skupimy się na higienie cyfrowej i bezpieczeństwie w sieci.
Otrzymaliśmy podziękowania za udział w akcji edukacyjnej Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
Przedszkolaki z młodszej grupy wykonały kolejne zadanie z projektu "Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy".
Kicia Kocia gotuje.
Powered by aSc EduPage